Як боротися зі стресами?





Прийоми саморегуляцiї емоцiйного стану



ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ В ГОСТРІЙ СТРЕСОВІЙ СИТУАЦІЇ?


1. У гострій стресовій ситуації не слід приймати ніяких рішень. Виняток становлять стихійні лиха, коли йдеться про рятування самого життя.

2. Злічіть до десяти, і лише потім поверніться до ситуації.
3. Займіться своїм диханням. Повільно вдихніть повітря носом і на деякий час затримаєте дихання. Видих здійснюйте поступово, також через ніс, зосередившись на відчуттях, пов’язаних з вашим диханням.
4. Якщо стресова ситуація застигла вас в приміщенні:
а) встаньте, якщо це треба, і, вибачившись, вийдіть з приміщення. Знайдіть місце, де можна побути одному;
б) скористайтеся будь-яким шансом, щоб змочити лоб, віскі і артерії на руках холодною водою;
в) повільно подивіться по сторонах, навіть у тому випадку, якщо приміщення, в якому ви знаходитеся, добре вам знайомо або виглядає цілком звичайно. Переводячи погляд з одного предмета на інший, огляньте їх;
г) подивіться у вікно на небо, зосередьтеся на тому, що бачите;
д) набравши води в склянку (в крайньому випадку в долоні), повільно, зосереджено, випийте її. Сконцентруйте свою увагу на відчуттях, коли вода тектиме по горлу;
е) сядьте рівно, поставте ноги на ширині плеч, на видиху нахилитеся, розслабивши шию і плечі, щоб голова і руки вільно звисали. Дихайте глибше, стежте за своїм диханням. Продовжуйте робити це впродовж 1-2 хвилин. Потім повільно випрямитеся. Виконуйте вправи обережно, щоб не закрутилася голова.
5. Якщо стресова ситуація застигла вас де-небудь поза приміщенням:
а) оглядитеся по сторонах. Спробуйте поглянути на навколишні предмети з різних позицій. Детально розгляньте небо, називаючи про себе усе, що бачите;
б) знайдіть який-небудь дрібний предмет (листок, гілку, камінь) і уважно розгляньте його. Роздивляйтеся предмет не менше чотирьох хвилин, знайомлячись з його формою, кольором, структурою так, щоб зуміти чітко представити його із закритими очима;
в) якщо є можливість, випийте води;
г) простежте за своїм диханням. Дихайте повільно, через ніс. Зробивши вдох, на деякий час затримаєте дихання, потім також повільно, через ніс, видихніть повітря. При кожному видиху концентруйте увагу на тому, як розслабляються і опускаються ваші плечі.
Не пошкодить і прогулянка, словом, будь-яка діяльність, що вимагає фізичної активності і зосередження, але, знову ж таки, не перестарайтеся.



Що робити в стресовій ситуації?
1.     У стресовій ситуації, краще дати організму невелике фізичне навантаження, ніж таке ж навантаження моральне, нервове, розмірковуючи про те, що ще може з Вами статися. Тут допоможуть ходьба пішки, біг, гімнастика, плавання, теніс і навіть командні ігри.
2.     Відкладіть всі справи і займитесь тим, що Вам приємне і що Вас заспокоює. Почитайте книжку, сходіть на рибалку або просто включите хорошу музику, розслабся і не думай ні про що.
3.     Не нехтуйте дружніми стосунками. Підтримка близької людини завжди дуже важлива.
4.     Приділяйте особливу увагу своєму розпорядку дня в стресовій ситуації. Дозвольте собі трохи сповільнити ритм життя - спить більше, відпочивайте, не дозволяйте собі поспішати - це тільки посилить стрес. Не плануйте занадто багато справ на цей період.
5.     Постарайтесь прочитати поради професіоналів. Деякі психологічні техніки дозволяють дуже ефективно впоратися зі стресом за короткий проміжок часу.
6.     Спробуйте самі проаналізувати і оцінити силу стресу і його вплив. Подумайте, що дійсно залежить від Вас і які його прояви можна пом'якшити. Там, де ситуація не залежить від Вас, постарайся просто «відпустити» її.
7.     Знайдіть співрозмовника. Підтримуйте контакт з тими, хто у важкій ситуації зможе прийти Вам на допомогу або просто вислухати.
8.     Не відмовляйся від допомоги в стресових ситуаціях. Приймайте її з вдячністю.
9.     У стресовій ситуації, просто контролюй дихання, поки воно не відновиться і Ви не відчуєш себе комфортно.

10.  Не «пили» себе за те, що відбувається і за своє сприйняття ситуації - в кінці кінців, Ви такий, як є, зі всіма своїми вадами, і намагайтесь взяти із ситуації урок, який піде Вам на користь.

ПЕРЕДСТАРТОВІ СТАНИ.
ПРОФІЛАКТИКА СИЛЬНИХ СТРЕСІВ



У практичній роботі і буденному житті людина часто потрапляє в стани, що іменуються передстартовими (вони виникають перед якою-небудь подією, явищем, яке здатне викликати стрес). Це відкриті уроки, відповідальні виступи, а також незалежне тестування.

Якщо людина уміє справлятися з такими стресовими ситуаціями, то у нього підвищується пильність до тих сторін справи, від яких залежить його позитивний результат. Для нього передстартовий стан – це сигнал на мобілізацію резервів і підготовку до дії.
У психіці непідготовленої людини інший тип реакції на майбутню подію. У нього може виникнути високий рівень тривожності (страху), найчастіше із-за побоювання не встигнути зробити усе необхідне або зробити це не кращим чином (негативне програмування). Тривожність проявляється в метушливості, незібраності, многократних непродуктивних програваннях у думці подій (на що, природно, йде час), в аналізі закінчення подій з несприятливим підсумком і роздумах про негативні наслідки такого результату.
З’являється напруженість у відношеннях з людьми, порушується сон, нерідко починають давати про себе знати раніше перенесені хвороби. Управляти своїм станом, планомірно і продумано готуватися до майбутньої події стає все важче. Навіть якщо це вдається, продуктивність праці виявляється нижче, ніж того вимагає справа, або навіть набагато нижче продуктивності праці в звичайних умовах. Людина хапається за десятки справ, не доводячи жодного до кінця.
У гіршому разі людина виявляється деморалізованою настільки, що практично стає не здатним до якої-небудь продуктивної діяльності.
Які ж можна запропонувати методи, прийоми нейтралізації негативних моментів передстартових станів і виведення їх на рівень інтелектуально-психологічної мобілізації, достатньої для підготовки і успішного здійснення очікуваних подій?

Опишемо лише найбільш ефективні з них і легко засвоювані.

1. Метод повної раціоналізації майбутньої події, тобто багатократне осмислення його з такою мірою деталізації, яка створює відчуття звичності майбутньої ситуації і дій в майбутніх умовах. А, як відомо, звичне і знайоме хвилює менше, ніж невизначене. Негативні емоції виникають передусім там, де висока міра невизначеності процесу і результату значимої для людини події. Метод раціоналізації якраз і зменшує цю невизначеність.
2. Метод імітаційної гри, суть якого полягає в практичному програванні своїх ролей учасниками майбутніх подій. Це своєрідні репетиції перед спектаклем. Чим їх більше і чим ретельніше вони проведені, тим більше упевненості в успіху справи і тим більша вірогідність зняття що заважають справі затисків психіки і зменшення передстартової апатії чи передстартової лихоманки.
3. Метод виборчого позитивного згадування полягає в аналізі свого особистого досвіду що вдало закінчився у складних життєвих ситуаціях. Послідовне і детальне повторення усіх можливих тонкощів успішно розв’язаних проблем є змістовною базою збереження здорового передстартового стану тим більше, чим більша кількість таких ситуацій із щасливим кінцем обдумана (психіка заповнюється позитивним досвідом) і чим складніше були ці події, що вдало закінчилися. Висновок: “Я вирішив багато складних проблем, можу вирішити і цю”.
4. Метод осмислення найгіршого результату ситуації (справи). Результатом цього є послаблення внутрішньої напруги, що дозволяє у відповідальний момент бути зібраним і досить спокійним.
5. Метод «Дзеркало». Людина знає, як змінюється його обличчя в залежності від внутрішнього стану. Стоїть в звичайній обстановці подивитися на себе в дзеркало уважно, а потім вольовим шляхом придати йому вираз людини в спокійному стані, як за схемою зворотнього зв’язку може спрацювати механізм стабілізації психіки. Також можна поступати з мовленням, жестикуляцією.


НАВЧІТЬСЯ РОЗСЛАБЛЯТИСЬ

Для того, щоб успішно долати внутрішню напругу, учителеві важливо уміти розслаблятиcя, тобто володіти прийомами релаксації, які засновані на розслабленні м’язів.
Давайте подивимося, як цього можна досягти.
1. Відкладіть на якийсь час вирішення проблеми, яка вас турбує.
2. Займіться впродовж 2-3 хвилин розслабленням, використовуючи один із способів, представлених нижче.
3. Звільнившись від напруги, ви можете повернутися до вирішення первинної проблеми.
З техніки, що наводиться нижче, виберіть ту, яка найбільш підходить до вас.

“АНТИСТРЕСОВА РЕЛАКСАЦІЯ”
(РЕКОМЕНДОВАНА ВСЕСВІТНЬОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я)

1. Ляжте (в крайньому випадку – сядьте) зручніше в тихому, слабо освітленому приміщенні; одяг не повинен вам заважати.
2. Закривши очі, дихаєте повільно і глибоко. Зробіть вдих і приблизно на 10 секунд затримаєте дихання. Видихайте не кваплячись, стежте за розслабленням і мовчки говорить собі: “Вдих і видих, як приплив та відлив”. Повторіть цю процедуру 5-6 разів. Потім відпочиньте близько 20 секунд.
3. Вольовим зусиллям скорочуйте окремі м’язи або їх групи. Скорочення утримуйте до 10 секунд, потім розслабте м’язи. Таким чином пройдіться по усьому тілу. Повторіть цю процедурну тричі, розслабтеся, відмовтеся від усього, ні про що не думайте.
4. Спробуйте як можна конкретніше уявити собі відчуття розслаблення, яке пронизує вас від пальців ніг, через литки, стегна, тулуб до голови. Повторюйте про себе: “Я заспокоююся, мені приємно, мене ніщо не тривожить”.
5. Уявіть собі, що відчуття спокою проникає в усі частини вашого тіла. Ви відчуваєте, як напруга покидає вас. Відчуваєте, що розслаблені ваші плечі, шия, мускули обличчя (рот може бути привідчинений). Лежіть спокійно, як ганчіркова лялька. Насолоджуйтесь цим відчуттям секунд 30.
6. Злічіть до 10, подумки кажучи собі, що з кожною подальшою цифрою ваші м’язи усе більш розслабляються. Тепер ваша єдина турбота – насолодитися станом розслаблення.
7. Настає “пробудження”. Порахуйте до 20. Говоріть собі: “Коли я долічу до 20, мої очі розплющаться і я почуватиму себе бадьорим. При цьому я усвідомлюю, що відчуття напруги зникло”.
Цю вправу рекомендується виконувати 2-3 рази в тиждень. Спочатку воно займає біля четверті години, але при достатньому оволодінні їм розслаблення досягається швидше.

“ПЕРЕДИХ”
Зазвичай, коли ми буваємо засмучені, починаємо стримувати дихання. Вивільнення дихання – один із способів розслаблення. Відкладіть убік усі проблеми, які вас турбують. Впродовж 3 хвилин дихаєте повільно, спокійно і глибоко. Можете навіть закрити очі. Якщо хочете, порахуйте до п’яти, поки робите вдих, і до семи, коли видихаєте. (Витрата більшої кількості часу на видих створює м’який, заспокійливий ефект.
Уявiть: коли ви насолоджуєтеся цими глибоким спокійним диханням, усі ваші занепокоєння і неприємності випаровуються.


“ПРИТУЛОК”
Уявіть собі, що у вас надійне сховище, в якому ви можете буди наодинці, коли побажаєте. Це місце зовсім не обов’язково має бути реальне існуючим. Уявіть собі хатину в горах або лісову долину, про яку ніхто, окрім вас, не знає. Особистий корабель, сад, таємничий замок… Подумки огляньте це безпечне зручне місце. Коли лягаєте спати, уявіть собі, що ви прямуєте туди. Ви можете там відпочивати, слухати музику або розмовляти з другом.
Після того, як ви виконаєте це кілька разів, можете фантазувати так само впродовж дня. Закрийте на декілька хвилин ока і увійдіть до свого особистого притулку.


“ДУМАЙТЕ НІЖНО”
Цей прийом за допомогою уяви знімає фізичну напругу з якоїсь конкретної частини тіла.
Зверніть увагу на напружений м’яз. Уявіть, що він перетворюється на щось м’яке. Можете уявити собі свічку, що горить, яку ви тримаєте в руці. Віск тане і крапля за краплею крапає вам на руку. Ви відчуваєте його тепло. Ваші м’язи починають розслаблятися. (Деякі люди уявляють, як їх напружені м’язи перетворюються в глину, бавовну, поролон або вату.)
Якщо спосіб “Думайте ніжно” послабляє напругу хоч би на 20% або більше, вам варто його використати. Врешті-решт ви навчитеся досягати результатів впродовж 60 секунд.
Можете використати будь-які образи і картини, що асоціюються зі світом і довірою. Наприклад, представити себе у вигляді кошеняти, яке згорнулося клубочком та спить. А може, вам сподобається м’яка сила лева, що бурчить від задоволення, або левиці. Щоб розслабити особу, ви можете представити його собі у вигляді розкішної квітки.
Можна також асоціювати свої відчуття з діями над різними неживими предметами. Наприклад, відчай представити у вигляді туго натягнутої гумки. Якщо ви відпустите її кінець, вона стиснеться, і відчай зникне.
На додаток до образів можна використати деякі слова і фрази, які теж стимулюють зняття напруги. Слова мають чи не магічну силу дії на нас.

“САМОМАСАЖ”
Прийом ефективний при онімінні м’язів тіла.
Впродовж дня необхідно знайти час для маленького відпочинку, щоб розслабитися. Закрийте очі і масажуйте певні точки тіла, не сильно натискаючи. Ось деякі з цих точок:
1) міжбрівна область: потріть це місце повільними круговими рухами;
2) задня частина шиї : м’яко стисніть кілька разів однією рукою;
3) щелепа: потріть з обох боків місце, де закінчуються задні зуби;
4) плечі: масажуйте верхню частину плечей усіма п’ятьма пальцями;
5) ступень ніг : якщо ви багато ходите, відпочиньте трохи і потріть ниючі ступні перед тим, як йти далі.

“ПРОСТІ ТВЕРДЖЕННЯ”
Повторення коротких, простих стверджень дозволяє впоратися з емоційним напруженням. Ось декілька прикладів:
- Зараз я почуваю себе краще.
- Я можу повністю розслабитися, а потім швидко зібратися.
- Я можу управляти своїми внутрішніми вiдчуттями.
- Я можу впоратися з напругою у будь-який момент, коли побажаю.
- Життя занадто коротке, щоб витрачати його на всякі занепокоєння.
- Що б не сталося, я постараюся зробити усе від мене залежне для уникнення сильного стресу.
- Внутрішньо я відчуваю, що у мене усе буде в порядку.
Спробуйте придумати власні ствердження. Робіть їх короткими і позитивними; уникайте негативних слів типу “ні” і “не виходить”. Дуже важливе повторення. Повторюйте свої твердження щодня по декілька разів вголос або записуйте їх на папір. Спробуйте використати різні твердження і виберіть ті, які краще всього вам допомагають.


“ЗНЯТТЯ НАПРУГИ В 12 ТОЧКАХ”
Цей прийом виділяється серед інших своєю ефективністю, оскільки призводить до зняття напруги в усіх основних точках тіла.
Кілька разів в день займайтеся наступними вправами. Розпочніть з плавного обертання очима – двічі в одному напрямі, а потім двічі в іншому. Зафіксуйте свою увагу на віддаленому предметі, а потім перенесіть його на предмет, розташований поблизу. Зробіть незадоволене обличчя, напружуючи м’язи навколо очей, а потім розслабтеся. Після цього широко позіхніть кілька разів. Розслабте шию, спочатку похитавши головою, а потім покрутивши нею з одного боку в інший. Підніміть плечі до рівня вух і повільно опустіть. Розслабте зап’ястя і поводіть ними.
Стисніть і розтисніть кулаки, розслаблюючи кисті рук. Тепер зверніться до торсу. Зробіть три глибокі зітхання. Потім м’яко прогніться в хребті вперед-назад і з одного боку в інший. Напружте і розслабте сідниці, а потім литки ніг. Покрутіть ступнями, щоб розслабити кісточки. Стисніть пальці ніг так, щоб ступні зігнулися вгору, повторите три рази.
Ви зараз звільнилися від значної частини напруги в 12 основних точках тіла і одноразова позбавилися від роздратування. Таким чином, досягнутий подвійний ефект.


“ДИХАННЯ НА РАХУНОК 7-11″
Цей спосіб допомагає зняти сильну фізичну напругу, не виходячи із стресової ситуації.
Дихайте дуже повільно і глибоко, причому так, щоб увесь цикл дихання займав близько 20 секунд. Можливо, на початку ви відчуєте утруднення. Але не треба напружуватися. Лічіть до 7 при вдиху і до 11 при видиху.
Необхідність так довго розтягувати дихання вимагає повної концентрації уваги.


“ПИТАННЯ САМОМУ Собі"
Цей прийом нейтралізує засоби, які блокують відчуття спокою, шляхом створення нових перспектив в ситуаціях пресингу. Коли ви підозрюєте, що перебільшуєте значення якоїсь проблеми, задайте собі наступні питання:
1. Це дійсно так важливо?
2. Чи ризикую я чим-небудь дуже важливим для себе?
3. Чи буде це так само важливо для мене за два тижні, через місяць?
4. Чи варто за це померти?
5. Чи може щось бути ще гірше?
6. Чи варто через це так сильно переживати?


http://art_cppsr.klasna.com/uploads/editor/8772/530585/sitepage_38/images/sovety_psihologa.png         Як боротися зі стресом

         Дуже мало залишилося людей на планеті, які не знайомі з цим станом. Стрес - це низка подій, які ми сприймаємо як загрозу нашому благополуччю, що призводить до напруження нервову систему, а це в свою чергу викликає проблеми з фізичним і психологічним здоров'ям. Симптоми стресу - це сигнали про те, що в житті пора щось міняти.
           До таких симптомів належать:
- стан тривоги;
- безсоння;
- почуття самотності і незахищеності;
- страх втрати когось або чогось;
- різкі зміни настрою;
- почуття пригніченості без особливої причини;
- відсутність бажання що-небудь робити.
          Багато порад по боротьбі зі стресом базуються на загальновідомих і простих принципах. Ось деякі з них.
          Антистресові вправи. Одне з антистресових вправ називається «притулок». Потрібно подумки створити спокійний куточок, куди можна буде «піти», щоб побути на самоті. Таким куточком може бути будиночок на березі моря, вершина гори, хатина в лісі або інша планета. Головне за той час, поки ви там знаходитесь, ви повинні заспокоїтися і набратися сил. Для повернення в реальний світ треба просто відкрити очі.
          Складання плану дій. Почуття контролювати людині, звичайно, складно, але от свої дії контролювати можна. А від зміни поведінки змінюються думки і почуття. Наприклад, якщо не вдалося щось зробити, то замість того, щоб жаліти і почувати себе гірше нікуди, потрібно розробити активний план, який дозволить зробити це наступного разу. Від активних дій змінюються емоції, і починаєш про дану ситуацію думати по-іншому.
           Шукайте гумор у повсякденному житті, частіше посміхайтеся і смійтеся. Той, хто у важкі моменти знаходить у собі сили пожартувати, легше за інших справляється зі стресовою ситуацією. Іноді гумор допомагає по-іншому поглянути на ситуацію і швидко знайти вирішення проблеми. Гумор, посмішка і сміх мають оздоровлюючий ефект для організму, що перебуває в стресовій ситуації. Не дивно, що клуби сміху в наш час набирають популярність з великою швидкістю.
           Правильне харчування. У боротьбі зі стресом допоможуть деякі продукти. Під час стресу зростає потреба організму у вітамінах С, вітаміну В5, магнію. Тому кожен день потрібно включати в свій раціон продукти, багаті цими вітамінами і мінеральними речовинами: ківі, цитрусові, капуста, перець. А можливо буде надійніше придбати комплекс вітамінів в аптеці.
         А також потрібно згадати про гормон щастя - серотонін. Щоб виробився серотонін, потрібно вживати продукти, що містять триптофан (амінокислота, що входить до складу білків), а саме гарбузове насіння, насіння кунжуту, мигдальні горіхи, фініки, банани, волоські горіхи. Вночі перетворюється в серотонін мелатонін - гормон, що допомагає відновлювати життєві сили.




http://art_cppsr.klasna.com/uploads/editor/8772/530585/sitepage_38/images/sovety_psihologa.png                                        Кольоротерапія
   Лікування кольором, або кольоротерапія, сьогодні дуже популярний метод лікування.  Цей метод зародився ще в давнину, коли з'ясувалося, що колір не лише сприяє душевній рівновазі, але й може бути одним з лікувальних чинників проти багатьох  хвороб.  Кольоротерапію використовували в Китаї, Індії, Єгипті. Спеціальні конструкції, виявлені в єгипетських храмах, заломлювали  сонячне світло, дозволяючи отримувати різні  кольори спектру.
     Сучасні вчені вважають кольоротерапію одним з найбільш перспективних і  безпечних  методів лікування та оздоровлення. Мозок людини сприймає колір  приблизно як шлунок їжу. Не дивно, що іноді він потребує дії певного кольору так само, як ми часом хочемо  конкретних продуктів.
Отже, які кольори як на нас впливають.
     Червоний нормалізує кровообіг і обмін речовин. Символізуючи внутрішню  енергію, підвищує статевий потяг і сексуальність. Він допомагає розслабитися закляклим суглобам, особливо в ногах. Оскільки червоний  зігріває і сприяє припиненню запального процесу, його рекомендовано тим, хто  схильний до застуд.
Червоний стимулює кровотворення, нормалізацію кровообігу та обміну речовин, але  протипоказаний при підвищеному тиску. 
       Помаранчевий бореться із втомою, депресією, допомагає перемогти нудьгу, невпевненість, тривогу і страх.  Ним лікують психічні розлади, оскільки він звільняє  від нав'язливих страхів і зміцнює морально. Цей колір  можна використати як допоміжну терапію в разі захворювань шлунково-кишкового тракту, сечового міхура, нирок, надниркових залоз. Також колір урожаю здатен збуджувати апетит, оскільки є .
    Помаранчевий обов'язково має бути у полі зору людей з легеневими, серцевими та ендокринними захворюваннями. Організм відповідає на цей колір прекрасним  самопочуттям. Завдяки властивості позитивно впливати на гормональний стан цей колір показаний при менопаузі та безплідді. А також сприяє очищенню від слизу будь-якої системи організму.
       Жовтий – насприятливіший колір для осіб із порушеннями функції печінки. Він впливає на сонячне сплетіння – зосередження нервових закінчень,  пов'язаних з жовчним міхуром,  селезінкою,  шлунком і печінкою.  Жовтий покращує зір,  заспокоює нервову систему, справляє сприятливий вплив на шкіру.
  Він - чудовий "санітар", який очищує від токсинів увесь організм,  допомагає впоратися із  закрепами, контролює вагу. Ці властивості обумовлені здатністю управляти рідинами в  організмі: стимулювати виділення шлункового соку, контролювати потовиділення,  знімати набряклість).
Жовтий підвищує концентрацію уваги, покращує настрій і пам'ять.
   Зелений, колір гармонії й врівноваженості, сприяє  ритмічній роботі серця,  відпочинку очей, має помірну протизапальну і протиалергічну дію, корисний  у разі зниженої функції нирок, запамороченнях, нервозності. Візуально розширюючи простір, він може стати в нагоді тим, хто страждає на клаустрофобію (боязнь замкненого простору).
Зелений колір застосовують при захворюваннях серця, для позбавлення від головного  болю та покращення роботи печінки, стабілізації кров'яного тиску.  Дерева і трава - що може бути кращою кольоротерапією для людини?
 Блакитний корисний при порушеннях щитовидної залози, допомагає зняти запалення і  відчуття печіння від сонячних опіків, а також підвищує імунітет. Цей колір здатен знижувати кров'яний тиск і позитивно впливати на щитовидну залозу.
   За допомогою блакитного зменшують болі при виразках шлунка та ішіасі. Він сприяє зупинці кровотечі й допомагає впоратися з нетриманням сечі.
Особливо ефективний блакитний у випадку безсонні, тому читати на ніч варто під блакитним  абажуром або повісити в спальні синьо-блакитний килим чи картину.
        Синій знімає нервову напругу, знижує артеріальний тиск, заспокоює прискорене  дихання. Найбільш сприйнятливою до цього кольору є ендокринна система, тому його рекомендують застосовувати жінкам для  нормалізації  менструального циклу і в клімактеричний період. Крім того, синій є найбільш болезаспокійливим кольором  спектру, здатним впливати на кісткову систему, особливо на хребет.
   Цей колір здатен послаблювати шкідливий вплив забруднення повітря, води та їжі на організм. Його можна використати  при бронхіті, астмі, мігрені, екземі, забиттях і запаленнях.
   Фіолетовий сприятливо діє на лімфатичну й імунну системи, допомагає при мігрені, а також  при внутрішніх запаленнях, зокрема запаленні сідничного нерва.  Він зменшує шкірні висипання, загострює зір і почуття, корисний при втомі й болі в очах,  заспокоює розхитані нерви, послаблює  серцебиття.
    Але будьте обережні при використанні фіолетового кольору. У великих  дозах може викликати депресію і пригнічувати апетит.
   Оскільки фіолетовий колір складається з червоного і блакитного, він сприяє гармонії  тіла  і духу.
http://art_cppsr.klasna.com/uploads/editor/8772/530585/sitepage_38/images/sovety_psihologa.png  



http://art_cppsr.klasna.com/uploads/editor/8772/530585/sitepage_38/images/sovety_psihologa.png      Продукти, які допоможуть заспокоїти нерви


Всі вітаміни позитивно впливають на центральну нервову систему, але особливо - вітаміни групи В. Вони знімають збудження, втому, допомагають сконцентрувати увагу. Вітаміни групи В покращують пам'ять і захищають нервові волокна від пошкодження.
Джерело вітаміну В - бобові, особливо соя. Також багато вітамінів цієї групи є у молочних продуктах, м'ясі, субпродуктах і морепродуктах.
Зміцнює нерви йод - абрикоси, вишня, агрус, смородина, оливкова олія, фініки, гречана каша і морська риба - відмінні його джерела. Не забувай про ці продукти, вживай їх регулярно - і твої нерви будуть в порядку.

 А цей мультфильм допоможе Вам з посмішкою подолати всі негаразди...Дивіться і посміхніться...



Немає коментарів:

Дописати коментар